سیگار الکترونیکی: خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد!

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که برخلاف تصور رایج، سیگار الکترونیکی نه تنها کم‌خطرتر از سیگار معمولی نیست، بلکه می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه و مرگ بر اثر این بیماری را نیز افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مطالعه‌ای که توسط محققان کره‌ای انجام شده است، نشان می‌دهد افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند اما به جای آن به سیگار الکترونیکی روی آورده‌اند، در مقایسه با کسانی که سیگار را به طور کامل ترک کرده‌اند، با احتمال بیشتری به سرطان ریه مبتلا می‌شوند.

در این مطالعه که بر روی بیش از 4.3 میلیون نفر در کره جنوبی انجام شده است، مشخص شد که خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که سیگار را ترک کرده بودند اما سیگار الکترونیکی می‌کشیدند، 27 درصد بیشتر از کسانی بود که سیگار را ترک کرده بودند و سیگار الکترونیکی هم مصرف نمی‌کردند.

این خطر در بین افرادی که سیگار را برای مدت زمان کمتری ترک کرده بودند، حتی بیشتر بود.

محققان می‌گویند که این یافته‌ها نشان می‌دهد که سیگار الکترونیکی نمی‌تواند جایگزینی ایمن برای سیگار معمولی باشد و استفاده از آن می‌تواند خطرات سلامتی جدی به دنبال داشته باشد.

آنها همچنین تاکید می‌کنند که هنگام برنامه‌ریزی برای ترک سیگار، باید مضرات سیگار الکترونیکی نیز به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

علاوه بر خطر ابتلا به سرطان ریه، سیگار الکترونیکی می‌تواند خطرات دیگری مانند بیماری‌های قلبی و تنفسی را نیز به همراه داشته باشد.

بنابراین، به افراد سیگاری توصیه می‌شود که برای ترک سیگار به جای استفاده از سیگار الکترونیکی، از روش‌های جایگزین و ایمن‌تر مانند مراجعه به مراکز ترک اعتیاد و استفاده از داروهای ترک سیگار استفاده کنند.

با احترام ، مجله خبری روز آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *