امیرعبداللهیان بر تقویت همکاری‌های تجاری ایران و اسلوونی تاکید کرد

در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در دیدار با تانیا فایون، وزیر امور خارجه اسلوونی، بر تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور تأکید کرد.

تبریک به اسلوونی بر عضویت در شورای امنیت

امیرعبداللهیان از عضویت اسلوونی به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت تبریک گفت و امیدواری خود را به تأثیرگذاری این عضویت در حفظ صلح و ثبات جهان اعلام کرد.

تحولات منطقه‌ای و جهانی

در اشاره به تحولات منطقه‌ای و جهانی، وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد که از زمان دیدار اخیر در نیویورک، تحولات زیادی رخ داده است. او افزود که چارچوب‌های مختلفی مانند فرمت مشورت‌های سیاسی و همکاری‌های کنسولی باید فعال‌تر شوند.

اهمیت همکاری‌های پارلمانی و تجاری

وی بر اهمیت همکاری‌های پارلمانی میان دو کشور تأکید کرد و فعالیت گروه‌های دوستی پارلمانی را خواستار شد. همچنین، تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی و افزایش همکاری بخش خصوصی نیز به عنوان یک امر ضروری تأکید شد.

دیدگاه ایران درباره فلسطین و بحران غزه

امیرعبداللهیان به تفصیل به دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران درباره بحران غزه پرداخت و تأکید کرد که جنگ راه حل ندارد. او ضرورت متوقف شدن نسل‌کشی در غزه را برای حفظ ثبات منطقه و جلوگیری از بحران‌های بیشتر اعلام کرد.

اهمیت امنیت کشتیرانی در آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی

وزیر امور خارجه ایران به اهمیت امنیت کشتیرانی و دریانوردی در آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد. او با تأکید بر اهمیت امنیت دریانوردی برای تجارت خارجی کشور، به نکاتی از جمله بحران در دریای سرخ اشاره کرد و تأکید کرد که تلاش‌های ایران برای رسیدن به امنیت پایدار در منطقه ادامه خواهد داشت.

تأکید بر تحولات در غزه و مواضع اسلوونی

وزیر امور خارجه اسلوونی نیز در پاسخ، تأکید کرد که کشورش آمادگی دارد روابط با ایران را تقویت کند. او همچنین نگرانی خود را از تحولات در غزه ابراز کرد و ضرورت پایان دادن به خشونت‌ها را بر اساس مواضع کشورش اعلام کرد.

پایان مشورت‌ها و همکاری‌ها برای حل بحران‌های منطقه‌ای

وزیر امور خارجه اسلوونی با تأکید بر مشورت‌ها و همکاری‌ها برای حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای، تمایل کشورش به ادامه تداوم این تعاملات را اعلام کرد. او همچنین تصدیق کرد که اسلوونی در محکومیت اقدامات تروریستی در کرمان با ایران همدردی کامل دارد.

با احترام ، مجله خبری روز آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *