200 هزار واحد مسکونی در تهران کلنگ‌زنی می‌شود / 15 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده افتتاح شد

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از کلنگ‌زنی 200 هزار واحد مسکونی در قالب قرارگاه جهادی مسکن و افتتاح 15 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده پایتخت خبر داد.

سید مهدی هدایت با بیان این خبر اظهار داشت: طی روزهای آتی 200 هزار واحد مسکونی قرارگاه جهادی مسکن شهر تهران با رویکرد نوسازی بافت‌های فرسوده و استفاده از اراضی ناکارآمد با تأمین خدمات لازم و اجرای شعار سال 1403 که جهش تولید (مسکن) با مشارکت مردمی است، کلنگ‌زنی خواهد شد.

وی افزود: در همین راستا 15 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده پایتخت در پروژه محله الگوی 60 هکتاری تهرانسر بعد از اعمال مشوق‌ها و صدور پروانه به بهره‌برداری می‌رسد.

هدایت با اشاره به نیاز شهروندان تهران به مسکن و ضرورت نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد، گفت: کلان‌شهری چون تهران سالانه به حدود 150 هزار واحد مسکونی جدید نیاز دارد که در ده سال گذشته با توجه به رکود و قفل شدن ساخت و ساز به‌طور میانگین سالانه تنها برای 65 هزار واحد مسکونی پروانه صادر شده است. همین امر سبب شده است سهم هزینه مسکن در سبد هزینه خانوار تا 70 درصد افزایش یافته و بخشی از شهروندان مجبور به حاشیه‌نشینی شوند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه برای رفع موانع تولید مسکن در اراضی مذکور، طی مدت محدود 64 طرح بازآفرینی شهری به مساحت 9000 هکتار و 15 طرح اصلاح و تعریض معابر به طول 25 کیلومتر تهیه شد، افزود: با عنایت به روال‌های قبلی، امکان اخذ مصوبات مورد نیاز برای این حجم از اراضی ناممکن بود. از این رو حرکتی تحولی در زمینه تهیه طرح و فرآیندهای مربوط به کمیسیون ماده 5 اتفاق افتاد تا زیرساخت‌های لازم برای جلب مشارکت ذی‌نفعان جهت تولید مسکن فراهم شود.

هدایت با بیان اینکه تقریباً تمام دستگاه‌ها، نهادها و سایر بزرگ‌مالکان شهر را پای کار آوردیم تا زمینه یک تحول اساسی در تولید مسکن فراهم شود، تصریح کرد: ظرفیت‌های شناسایی شده، برای دستیابی به کیفیت‌های لازم و ارتقای سطح زیست شهری، حتی‌الامکان در قالب ایجاد محلات الگو برنامه‌ریزی شد تا همزمان با تأمین مسکن، احداث تمامی زیرساخت‌ها و خدمات مورد نیاز هم مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: در برنامه مسکن تهران، ایجاد محلات الگو حاوی رویکرد بازتولید ارزش‌های هویتی و ساماندهی شهری بوده و با شاخص‌های تأمین خدمات مورد نیاز و کاهش ترافیک و آلودگی هوا، شکل‌دهی به فضاهای جمعی و تعامل اجتماعی در مقیاس‌های مختلف از حیاط اختصاصی برای هر واحد مسکونی تا فضاهای عمومی برای واحدهای همسایگی و کل محله، توجه به موضوع محرمیت و عدم اشراف، برخورداری واحدهای مسکونی از نور مطلوب و طبیعی، به‌کارگیری فناوری‌های نوین و معماری سبز و پایدار، استفاده از مفاهیم و مصادیق به‌روز معماری و شهرسازی ایرانی-اسلامی، عنایت به ویژگی‌های محیطی و واقعیت‌های اجرایی و رعایت تنوع متراژ واحدها برای افزایش استطاعت‌پذیری و برقراری انسجام اجتماعی میان ساکنان دنبال می‌شود.

هدایت با اشاره به اینکه برای اولین بار است که شهرداری تهران در راستای مسئولیت اجتماعی به حوزه مسکن وارد شده و در بدو امر توانسته است چنین ظرفیت قابل توجهی را بسیج کند، متذکر شد: این حرکت باعث خواهد شد شهرداری تهران نیز مثل شهرداری سایر شهرهای مهم جهان، به یکی از بازیگران و نقش‌آفرینان مهم بخش مسکن تبدیل شود. موضوعی که می‌شود از آن به عنوان یک تحول تاریخی در شهرداری پایتخت یاد کرد.

**وی در پایان گفت: سازمان نوسازی با تولی‌گری در حوزه مسکن توانسته است به مسئولیت تاریخی و کلان خود در نوسازی شهری عمل کند. چرا که ایجاد بافت‌های فرسوده، همیشه حاصل شکست در برنامه‌های تأمین مسکن بوده است.

با احترام ، مجله خبری روز آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *