2 میلیارد دلار برای واردات خودرو اختصاص یافت/ 22 هزار خودرو وارد شد

معاون وزیر صمت با اشاره به اختصاص 2 میلیارد دلار ارز برای واردات خودرو در سال جاری، گفت: تاکنون بیش از 22 هزار دستگاه خودروی خارجی وارد کشور شده است.

مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت در این باره اظهار داشت: حجم قابل توجهی از خودروهای وارداتی هم اکنون در کشور و منطقه موجود است و این خودروها به صورت روزانه بر اساس ثبت سفارش و تخصیص ارز به کشور وارد می‌شوند.

وی با بیان اینکه حجم زیادی از خودروها در گمرکات و منطقه منتظر ترخیص هستند، افزود: شرکت‌ها به دلیل حجم بالای خودروها، ترجیح می‌دهند خودروها را به طور موقت در بنادر کشورهای منطقه نگهداری کنند و سپس از طریق مسیرهای تعیین شده به کشور وارد کنند.

ضیغمی با اشاره به اینکه تا پایان تیرماه خودروهای برند به متقاضیانی که در سامانه انتخاب خودرو ثبت نام کرده‌اند تحویل داده خواهد شد، گفت: احتمالاً در روزهای آینده گزارشی در این خصوص منتشر و مبنای تصمیم‌گیری قرار خواهد گرفت تا خودروهایی که متقاضی ندارند، در قالب عرضه مازاد به مشتریان جدید ارائه شوند.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه عرضه مازاد خودروها احتمالاً هفته آینده انجام خواهد شد، تصریح کرد: طبق مصوبات شورای رقابت، خودروها باید حداقل سه بار به صورت عادی عرضه شوند و در صورت عدم وجود متقاضی، می‌توانند در قالب عرضه مازاد به فروش برسند.

وی با اشاره به مشکلاتی که برخی شرکت‌های واردکننده در خصوص تخصیص ارز داشتند، گفت: از هفته گذشته این مشکلات حل شده و تخصیص ارز آغاز شده است.

ضیغمی در خصوص تأمین ارز خودروهای برقی و هیبریدی نیز گفت: از طریق مسیرهایی در حال پیگیری هستیم تا مشکل تأمین ارز این خودروها نیز حل شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه تاکنون بیش از 22 هزار دستگاه خودروی خارجی وارد کشور شده است، گفت: از این تعداد، بیش از 13 هزار خودرو ترخیص شده و با پلاک ملی به متقاضیان تحویل داده شده است.

وی در خصوص برنامه واردات خودرو در سال 1403، گفت: برای سال جاری دو میلیارد دلار ارز برای واردات خودروهای برقی و بنزینی در نظر گرفته شده است و تلاش می‌کنیم از محل‌های دیگر مانند سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیز برای افزایش این رقم استفاده کنیم.

گفتنی است که روند واردات خودرو به کشور با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است. با وجود اینکه دولت در سال گذشته وعده داده بود که 100 هزار دستگاه خودرو وارد کشور کند، اما تاکنون فقط حدود 22 هزار دستگاه خودرو وارد شده است.

یکی از دلایل اصلی تأخیر در واردات خودرو، مشکلات مربوط به تخصیص ارز بوده است. همچنین برخی از شرکت‌های واردکننده نیز با مشکلاتی در خصوص ترخیص خودروها از گمرک مواجه بوده‌اند.

با این وجود، به نظر می‌رسد که روند واردات خودرو به تدریج در حال شتاب گرفتن است و امیدواریم در ماه‌های آینده شاهد افزایش عرضه خودروهای وارداتی در بازار کشور باشیم.

با احترام ، مجله خبری روز آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *