هند ۳۷۰ میلیون دلار در بندر چابهار سرمایه‌گذاری می‌کند

هند در راستای توسعه و تجهیز بندر شهید بهشتی چابهار، مبلغ ۳۷۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این سرمایه‌گذاری شامل ۱۲۰ میلیون دلار برای تامین تجهیزات استراتژیک بندر و بیش از ۲۵۰ میلیون دلار برای زیرساخت‌های حمل و نقل چابهار می‌شود.

سارباناندا سونوال، وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراه‌های هند، در مراسم امضای قرارداد تجهیز و بهره‌برداری از پایانه‌های کانتینری و کالای عمومی بندر شهید بهشتی چابهار، با ابراز خرسندی از سفر به ایران، این اقدام را تاریخی خواند و بیان کرد: “امروز با توجه به روابط دیرینه دو کشور، یک قرارداد بلندمدت در پی توافق‌های پیشین به امضا خواهد رسید که نشان‌دهنده اعتماد بین دو کشور و گسترش همکاری‌ها است.”

وی ادامه داد: “امضای این قرارداد می‌تواند به عنوان یک عامل اعتمادساز برای تجار جهان باشد تا از این بندر استفاده کنند. ما بر توسعه این بندر نظارت خواهیم کرد و به همراه ایران به صورت مشترک از قابلیت‌های این بندر در جهت ایجاد نقطه اتصال در منطقه استفاده خواهیم کرد.”

امضای این قرارداد دستاوردهای مهمی به همراه خواهد داشت، از جمله:

  • تقویت روابط اقتصادی ایران و هند: این سرمایه‌گذاری گامی مهم در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور به شمار می‌رود و زمینه را برای افزایش مبادلات تجاری فراهم می‌کند.
  • توسعه بندر شهید بهشتی چابهار: با تزریق این منابع، شاهد تجهیز و توسعه این بندر راهبردی خواهیم بود که به رونق تجارت در منطقه و ایجاد اشتغال کمک می‌کند.
  • ایجاد کریدور شمال-جنوب: بندر چابهار نقشی کلیدی در کریدور شمال-جنوب ایفا می‌کند و این سرمایه‌گذاری به تقویت این کریدور و تسهیل ترانزیت کالا بین آسیا و اروپا کمک خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری هند در بندر چابهار فرصت‌های جدیدی را برای توسعه اقتصادی ایران و منطقه ایجاد می‌کند و نشان‌دهنده تعهد دو کشور به همکاری‌های مشترک و صلح‌آمیز است.

علاوه بر موارد ذکر شده در متن خبر، به نکات زیر نیز می‌توان اشاره کرد:

  • این قرارداد 10 ساله است و پس از انقضای آن، قابل تمدید خواهد بود.
  • مقامات دو کشور ابراز امیدواری کرده‌اند که با اجرای این قرارداد، شاهد رشد و رونق روزافزون در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور باشند.
  • سرمایه‌گذاری هند در بندر چابهار، می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر از سایر کشورهای منطقه نیز منجر شود.

این خبر برای ایران و هند از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند تحولات مثبتی را در روابط اقتصادی دو کشور و منطقه به وجود آورد.

با احترام ، مجله خبری روز آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *