حضور نظامی آمریکا در نیجر غیرقانونی اعلام شد


در تازه‌ترین تحولات منطقه‌ای، حکومت جدید نیجر اعلام کرد که توافق نظامی با آمریکا، که اجازه حضور نظامی این کشور در خاک نیجر را می‌داد، به طور یک‌جانبه لغو شده است. این اقدام، که در ساعات پایانی شب از طریق بیانیه‌ای تلویزیونی اعلام گردید، نشان‌دهنده یک چالش جدید برای سیاست‌های آمریکا در قاره آفریقا است.

لغو توافق نظامی؛ پایانی بر حضور آمریکا در نیجر

شورای نظامی حاکم بر نیجر، که حدود هفت ماه پیش با برکناری محمد بازوم، رئیس جمهور غرب‌گرای این کشور، قدرت را در دست گرفت، تصمیم به لغو توافق نظامی با آمریکا گرفت. سخنگوی نظامی این شورا در حالی که در تلویزیون رسمی حاضر شده بود، اعلام کرد که از این پس حضور نظامی آمریکا در نیجر غیرقانونی بوده و در تضاد با منافع ملی این کشور است.

تغییر موازنه قدرت در آفریقا

حکومت جدید نیجر، همراه با حکومت‌های نظامی دیگر در مالی و بورکینافاسو، که همگی طرفدار روسیه و رئیس‌جمهور این کشور هستند، نمایانگر تغییراتی در موازنه قدرت در آفریقا است. این تغییرات، به تضعیف نفوذ سنتی کشورهای اروپایی و آمریکا در این قاره منجر شده است.

نگاهی به آینده؛ چشم‌انداز روابط بین‌المللی در آفریقا

لغو توافق نظامی نیجر با آمریکا، فصل جدیدی را در روابط بین‌المللی و تعاملات قدرت‌های جهانی در آفریقا گشوده است. این اتفاق، نشان‌دهنده رویکرد مستقل‌تر کشورهای آفریقایی در اتخاذ تصمیمات سیاسی و نظامی است که می‌تواند بر روابط آتی آن‌ها با قدرت‌های بزرگ جهانی تأثیرگذار باشد.

به این ترتیب، تحولات اخیر در نیجر و منطقه آفریقا، نه تنها چالش‌های جدیدی را برای سیاست خارجی آمریکا به وجود آورده بلکه فرصت‌هایی را نیز برای بازاندیشی و تجدید نظر در راهبردهای آینده این قاره فراهم آورده است. این وقایع، لزوم توجه بیشتر به دیپلماسی و تعامل سازنده‌تر با کشورهای در حال توسعه و مستقل‌تر را برجسته می‌سازد.

با احترام ، مجله خبری روز آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *