افزایش ۱۶ درصدی تماس های مزاحم با اورژانس تهران


در دل پایتخت پرجنب و جوش ایران، سازمان اورژانس تهران با چالش‌های متعددی روبرو است که از جمله مهم‌ترین آنها، افزایش نگران‌کننده تعداد تماس‌های مزاحم و بی‌مورد با شماره اورژانس ۱۱۵ می‌باشد. محمداسماعیل توکلی، رییس این سازمان، اخیراً از رشد ۱۶ درصدی این دسته از تماس‌ها در هفته گذشته خبر داده است. این مسئله، نه تنها منابع و زمان ارزشمند اورژانس را به هدر می‌دهد بلکه می‌تواند به طور جدی بر توانایی این سازمان برای ارائه خدمات فوری به موارد واقعی و اضطراری تأثیر بگذارد.

آمار و ارقام: نگاهی به فعالیت‌های اورژانس تهران

طی هفته گذشته، اورژانس تهران بیش از ۲۵ هزار مأموریت را ثبت کرده است که شامل ۶۱۶۵ انتقال به مراکز درمانی و ۱۹۶۱۰ مورد ارائه خدمات در محل بوده است. با این حال، تعداد تماس‌های برقرار شده با مرکز دیسپچ اورژانس نشان از کاهش ۱۰ درصدی دارد که متأسفانه با افزایش ۱۶ درصدی تماس‌های مزاحم همراه بوده است.

حوادث ترافیکی و غیر ترافیکی

با وجود کاهش کلی در تعداد مأموریت‌ها، آمار حوادث ترافیکی و غیر ترافیکی نشان‌دهنده یک وضعیت نسبتاً پایدار است. حوادث ترافیکی با افزایش اندک ۱ درصدی و حوادث غیرترافیکی با کاهش ۵ درصدی مواجه بوده‌اند. این آمار، اهمیت بالای آمادگی و پاسخ‌دهی سریع اورژانس تهران را در مواجهه با حوادث مختلف نشان می‌دهد.

اورژانس هوایی و مسمومیت با گاز CO

یکی از نکات قابل توجه در گزارش اخیر، فعالیت اورژانس هوایی بوده است که ۵ سورتی پرواز داشته و در پی آن، ۵ نفر به مراکز درمانی انتقال یافته‌اند. همچنین، متأسفانه ۶۵ نفر نیز در هفته‌ای که گذشت به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به اورژانس مراجعه کرده‌اند که نیاز به آگاهی‌بخشی و اقدامات پیشگیرانه بیشتری را نشان می‌دهد.

نتیجه‌گیری و راهکارها

افزایش تماس‌های مزاحم با اورژانس تهران، نه تنها بار اضافی بر دوش این سازمان می‌گذارد بلکه می‌تواند جان افرادی که واقعاً به کمک نیاز دارند را به خطر بیندازد. آموزش عمومی و افزایش آگاهی در مورد اهمیت و جدیت استفاده از خدمات اورژانس، همراه با تقویت زیرساخت‌های فنی برای شناسایی و مقابله با تماس‌های بی‌مورد، می‌تواند گام‌های مؤثری در حل این معضل باشد. همچنین، ارتقای سیستم‌های پاسخ‌دهی به حوادث و تقویت اورژانس هوایی و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از حوادث نظیر مسمومیت با گاز CO از دیگر اولویت‌های کلیدی است.

با احترام ، مجله خبری روز آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *